Cześć Kochani! :) Dzisiaj na naszym blogu fazymazy ponownie gościmy położną Panią Kasię Smolarek, prowadzącą blog Babikon.eu. Zapraszamy Was do artykułu o prawidłowym śnie niemowlaka!
Prawidłowy sen niemowlaka okiem położnej
Dziecko w pierwszych miesiącach życia powinno spać w wygodnym łóżeczku, na stosunkowo twardym materacyku. Niewskazane są zabawki, ochraniacze, ozdoby. Noworodek nie potrzebuje poduszki, ani ciepłej, ciężkiej kołdry czy grubego koca. Oczywiście, może również spać u boku mamy, czy z rodzicami - tutaj już pozostawiam wybór rodzicom, ale jednak warto pamiętać o rekomendacjach, które mówią o spaniu dziecka w osobnym łóżeczku.
Dobrze jest zwracać uwagę na oznaki senności maluszka, ponieważ odkładanie usypiania może skutkować trudnościami późniejszym zaśnięciu. Warto pamiętać, że niemowlęta przez sen często uśmiechają się, ssą, cmokają, grymaszą, wzdrygają całym ciałem - nie świadczy to o niespokojnym śnie, jest to charakterystyczny "aktywny" sen. Czasem dzięki temu łatwo zauważyć kiedy maluszek usnął w naszych ramionach i spokojnie go odłożyć.
Kika rad od położnej na lepszy sen niemowlaka
- Rolety zaciemniające sypialnie. Absolutna ciemność w nocy wspomaga prawidłową ilość hormonu snu, czyli melatoniny wytwarzanej przez mózg.
- Rytuał przed snem - np. kąpiel, czytanie książeczki, śpiewanie, przytulanie.
- Odpowiednia temperatura w sypialni, optymalnie 18-21 stopni.
- Wilgotność powietrza na poziomie 40-60 %. Suche powietrze również może mieć znaczenie, ponieważ wysusza śluzówki i powoduje sapkę, co również może wybudzać malucha.
- Podczas dziennych drzemek nie zasłaniaj okien, jeśli tylko słońce nie razi dziecka w oczy.
- Nie martw się, jeśli dziecko ma w nocy chłodne rączki, sprawdź kark – jeśli on jest ciepły, a dziecko słodko śpi, znaczy, że taka niższa temperatura mu odpowiada.
- Łóżeczko, jeśli jest możliwość to powinno stać jak najdalej od kaloryfera.
Prawidłowa drzemka niemowlaka
Większość dzieci lubi rutynę, lubi mieć stały rozkład dnia. To zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, rodzicom pozwala zaplanować dzień, znaleźć chwile dla siebie. Staraj się, aby drzemka była o podobnej porze, nie kładź na drzemkę późnym popołudniem, bo później może mieć problem z zaśnięciem wieczorem. Dbaj również o stałą porę wieczorną i wasz rytuał.
W czym powinny spać niemowlęta?
Po pierwsze powiem pod czym nie powinny. Nie powinniśmy przykrywać dziecka kocykiem, kołdrą. To nie chodzi tylko o to, że one się rozkopują, tylko o to, że małe dzieci mają kiepską świadomość swojego ciała w nocy i potrafią takim kocykiem przykryć sobie głowę i zasłonić drogi oddechowe, przegrzać albo nawet udusić. Na rynku jest duża dostępność śpiworków na ramionka, od dołu są zapinane więc nie ma potrzeby zdejmowania przy zmianie pieluchy, sama spróbuj ;) śpiworki na ramiączkach to dobry pomysł dla dzieci w pierwszym roku życia.
W przypadku stosowania kocyka dziecko powinno być przykryte maksymalnie do poziomu klatki piersiowej, a brzegi kocyka powinny być zawinięte pod materacyk.
Jak ubierać niemowlaka do snu?
Główną i najważniejszą zasadą jest odpowiedni ubiór, dobrany do temperatury. Bardzo ważne jest aby dziecko podczas snu nie zmarzło, ale także nie przegrzało się i nie spociło. Ubranka niemowlęce do spania powinny być w miarę możliwości proste i wygodne, najlepiej sprawdzą się jednoczęściowe śpioszki niemowlęce lub pajacyki z zapięciem na zatrzaski. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest naprawdę wysoka wystarczą cienkie, zwiewne śpioszki i lekka tetrowa pieluszka do przykrycia czy otulenia. Jeżeli natomiast na zewnątrz jest chłodniej dodaj kolejną warstwę pod pajacyk - np. body niemowlęce.
Musisz również pamiętać, że jeśli maluch śpi z Tobą w łóżku, to najlepiej założyć jedną warstwę mniej lub coś luźniejszego, ponieważ Twoje ciało również oddaje ciepło.
Ubranka niemowlęce do spania
Ubranka dla niemowlęcia, zarówno te do snu jak i na dzień, powinny być wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, które nie podrażnią delikatnej skóry dziecka. Przy zakupie ubranek dobrze dopasować ich rozmiar – zbyt luźne, obszerne ubranka mogą fałdować się na plecach niemowlęcia i odgniatać na jego skórze, co może wpływać na dyskomfort. Z kolei za ciasne śpioszki skrępują swobodne ruchy malucha, co także będzie skutkowało niewyspaniem, zmęczeniem a w rezultacie – markotnością i marudzeniem.