Ubieranie niemowlaka
Ubieranie niemowlaka może się wydawać trudnym zadaniem, jednak znając podstawowe zasady możemy w prosty sposób nauczyć się tej sztuki. Dziś chciałybyśmy poprowadzić wspólną pogadankę, i podpowiedzieć Wam w co ubierać dziecko w zależności od sytuacji. Do udziału w artykule zaprosiliśmy Michalinę Pokorską, twórczynie wartościowego bloga obslugadziecka.pl – zaczynajmy!
Podstawowe zasady ubierania niemowlaka – o czym warto pamiętać?
Ubierając niemowlaka przede wszystkim zwracamy uwagę na jego wygodę i bezpieczeństwo. Szykowanie pierwszej wyprawki to wspaniały czas, ale pamiętajmy aby przy kompletowaniu ubranek kierować się wygodą i bezpieczeństwem dziecka. Śliczne dodatki i fajne nadruki to rzecz drugorzędna. Łatwo zatracić się w zakupach malutkich, fikuśnych ubranek. Zanim jednak dokonamy zakupu ważne jest abyśmy sprawdzili:
- Czy ubranka są uszyte z bezpiecznej bawełny?
- Czy ubranka są rozpinane na bezniklowe napy?
- Czy ubranko ma wygodną i praktyczną formę?
- Czy ubranko nie będzie uwierało dziecka?
- Czy ubranko ma wygodny sposób rozpinania?
Pamiętajcie że niemowlę bardzo szybko rośnie, tym samym szybko zmienia rozmiary na większe. Jak szybko niemowlak zmienia rozmiar przekonacie się same. Z tego powodu nie warto kupować zbyt wielu ubranek w jednym rozmiarze. Lepiej kupić mniej, i dobierać w razie potrzeby nowe ubranka.
Jakie ubranka niemowlęce sprawdzają się najlepiej w czasie upałów?
Latem oprócz zwykłej wyprawki niemowlęcej, przydadzą się też typowe ubranka niemowlęce na lato. Będą to cienkie i przewiewne ubranka w letniej odsłonie. Wśród takich ubranek wyróżniamy:
- Rampersy niemowlęce
- Body z krótkim rękawkiem
- Krótkie spodenki
- Bloomersy, czyli majteczki na pieluszkę
Ubranka niemowlęce na lato powinny mieć luźniejszy krój, i mniej dekoracyjnych dodatków. Ubranko uszyte z przewiewnej bawełny zapewni maluszkowi komfort i bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem na letnie ubranka, będą również te uszyte z bawełny organicznej lub przędzy bambusowej. Nie możemy też zapomnieć o okryciu głowy. Latem powinniśmy przygotować lekkie i przewiewne czapki niemowlęce, które ochronią dziecko przed słońcem.
W co ubierać niemowlaka do snu, w zależności od pory roku?
Ubranka niemowlęce na noc nie różnią się dużo od ubranek dziennych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Na noc ubieramy niemowlaka w wygodny, bawełniany pajacyk, śpioszki, lub body. Ważne jest to, aby dziecka nic nie uwierało, i nie przeszkadzało. Pamiętajmy również o naszym komforcie, i ubierajmy dzieci w takie ubranka, które łatwo przebrać przy nocnej zmianie pieluszki.
Takimi sprawdzonymi ubrankami na noc będą szczególnie pajace niemowlęce oraz śpiochy. Pajacyk jest ubrankiem jednoczęściowym, które zakrywa wszystko oprócz główki dziecka. Śpiochy to natomiast ubranko do założenia na body lub kaftanik. Pajacyk jest łatwiejszy do ubrania, a jedna warstwa zapewni wygodę w cieplejsze pory roku. Śpioszki i kaftanik zapewniają więcej ciepła i dają poczucie otulenia. Z tego powodu śpioszki i kaftanik lepiej sprawdzą się w chłodne dni.
Pajac czy śpiochy – które ubranko lepiej się sprawdzi?
Pajac czy śpiochy, które ubranko lepiej wybrać do wyprawki dla noworodka? To jedno z najczęstszych pytań, kiedy rozmawiamy o wyborze ubranek niemowlęcych. O ile body niemowlęce jest lubiane przez wszystkich rodziców, o tyle pajacyk i śpiochy konkurują pod względem praktyczności.
Pajacyk to ubranko jednoczęściowe. Łatwiej ubrać dziecko w pajacyk, i szybciej przebrać je w inne ubranko. Wygodne napki które zazwyczaj znajdują się z przodu, pozwalają na szybkie ubieranie niemowlaka. Pajacyk niemowlęcy zapewni dziecku wygodę, zarówno na dzień jak i w nocy.
Śpiochy są ubrankiem które zakładamy do body lub do kaftanika. Z tego powodu ubieranie niemowlaka trwa dłużej, natomiast dziecko jest lepiej otlulone, i ma więcej ciepła. Śpioszki sprawdzają się zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach opieki nad noworodkiem.
Czy należy prać ubranka niemowlęce przed założeniem?
Ubranka niemowlęce które znajdziecie w naszym sklepie, to Polskie produkty. Przechowujemy je w czystym i wentylowanym sklepie. Każde ubranko po uszyciu otrzymuje opakowanie producenta, dzięki czemu jest zabezpieczone przed wilgocią, kurzem, i czynnikami zewnętrznymi. Mimo to przed ubraniem noworodka należy uprać ubranka niemowlęce. Nowe ubranko zazwyczaj ma charakterystyczny, octowy zapach. Pranie dodatkowo zabezpieczy ubranko, zmiękczy materiał, i wyeliminuje wszystkie czynniki, które mogłyby być szkodliwe dla skóry noworodka.
Jakie ubranka niemowlęce zapakować do szpitala na poród?
Szykowanie ubranek niemowlęcych do porodu zazwyczaj powoduje wiele wątpliwości i stresu. Obawiamy się że zapakujemy złe ubranka, lub nie wystarczającą ilość. Bez obaw, ważne jest to abyśmy zapakowały torbę wystarczająco dobrze, bez skupiania się na idealnej wyprawce. Ubranka dla noworodka po porodzie powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne dla dziecka. Rezygnujemy ze zbyt strojnych ubranek, posiadających wiele elementów i dodatków. Do szpitala przydadzą się proste ubranka niemowlęce, z bezpiecznej bawełny. Dodatkowym atutem będą kroje, które łatwo dadzą się przebierać.
Podstawą wyprawki do szpitala jest bielizna niemowlęca, czyli śpiochy z kaftanem, body i półśpiochy, oraz pajacyk. Przyda się też bawełniana czapeczka, i miękkie skarpetki. Rozmiary które warto naszykować to 56 i 62. Jeśli maluszek przychodzi na świat przed czasem, szykujemy rozmiar ubranek 50.
Jak ubierać niemowlę na spacer w zależności od pory roku?
Podstawą ubierania niemowlaka jest bielizna niemowlęca, czyli ubranka pod spód. Te ubranka są bazą ubioru niemowlęcego, a w zależności od pory roku dobieramy do nich dodatkowe elementy. Bielizna niemowlęca która jest podstawową garderobą dziecka to:
- Body niemowlęce
- Półśpiochy niemowlęce
- Pajacyk niemowlęcy
- Śpiochy niemowlęce
Sprawdzonym sposobem na ubieranie dziecka jest tak zwana metoda na cebulkę. Do ubranek spodnich dodajemy okrycie wierzchnie, uzależnione od pory roku i temperatury. Zimą będą to grube kombinezony, spodnie i kurtki niemowlęce. Wiosną lub jesienią będą to dodatkowe spodnie i bluza niemowlęca. Ubiór na spacerze możemy również regulować, okrywając dziecko kocykiem lub kołderką.
Jak ubierać niemowlę w zależności od temperatury?
Ubieranie niemowlaka różni się w zależności od pory roku i temperatury.
Wiosną szykujemy dla maluszka przede wszystkim podstawowe ubranka. Wśród nich znajdziemy klasyczne body niemowlęce, spodnie, pajacyki. Do podstawowych ubranek dobieramy ciepłą czapkę, wiosenny kombinezon niemowlęcy, oraz bluzę i kurtkę. Spodnie i bluzy przydadzą się w różnych grubościach, tak samo czapki niemowlęce na wiosnę.
Latem wybieramy cienkie i przewiewne ubranka dla dziecka. Bluza i spodnie przydadzą nam się na chłodne wieczory, ale nie potrzebujemy ich zbyt wielu. Zamiast nich wybieramy cieniutkie rampersy, body z krótkim rękawkiem, i krótkie spodenki. Latem ważne jest to, aby ubranko było cienkie, przewiewne, i wygodne. Do garderoby dziecka musimy również dodać cieniutkie czapeczki na lato.
Zimą ubieramy maluszka w klasyczne, bawełniane ubranka, czyli body, śpiochy i pajacyki. Oprócz nich przydadzą się ciepłe spodnie dresowe oraz bluzy. Wychodząc na zewnątrz szykujemy kombinezon zimowy lub kurtkę. Dodatkowo dobrze jest naszykować otulacz lub kołderkę zimową do wózka. Ciepła czapka na zimę to również podstawowy element zimowej garderoby.
Jesień to pora roku, w której ubieramy dziecko podobnie jak wiosną. Tutaj najlepiej sprawdzi się reguła ubierania na cebulkę, szczególnie przy zmiennych pogodach.
Ubieranie niemowlaka do żłobka. O czym warto pamiętać? Na co zwrócić uwagę?
Ubranka do żłobka powinny być możliwie jak najbardziej praktyczne, i niezniszczalne. Podstawowym pakietem żłobkowym będzie więc body (lub bluzeczka) i wygodne dresowe spodnie. Do żłobka nie ubieramy dziecka w strojne i skomplikowane ubranka. Wygodny dresik zdecydowanie sprawdzi się w tej roli najlepiej.
Wśród ubranek które znajdziecie w sklepie fazymazy, świetnie sprawdzą się do żłobka ubranka Mrofi. Niezniszczalne i wygodne spodnie niemowlęce Czarek, oraz bawełniane bodziaki to pakiet w sam raz.
Drugą część artykułu znajdziecie na blogu obslugadziecka.pl klikając TUTAJ