Pranie ubranek dla noworodków i niemowląt to szczególny sposób utrzymywania ubrań w czystości. Skóra dorosłego człowieka zazwyczaj poradzi sobie z większością drobnoustrojów i chemikaliów, którymi pokryte są nowe ubrania. Mogą się one jednak okazać zbyt agresywne dla delikatnej skóry niemowlaka, a przede wszystkim noworodka. Aby uniknąć uczuleń, należy prać ubranka nieco inaczej niż ubrania dla dorosłych.
W czym prać?
Mamy do wyboru następujące rodzaje substancji piorących.
Pierwszy, to proszki do prania przeznaczone do prania ubranek dziecięcych. Na wstępie warto zwrócić uwagę na to, czy proszek posiada atesty Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Są to preparaty hipoalergiczne, z obniżoną zawartością detergentów i substancji zapachowych. Niektóre z nich zawierają naturalne glinki zmiękczające, które wyeliminują konieczność dodawania płynu do płukania. Jeśli zaopatrzycie się w proszki nie zawierające glinek, należy zwrócić uwagę na to, by płyn do płukania również był przeznaczony do prania ubrań dla dzieci. Jednym z najlepszych płynów do płukania jest jednak… ocet. 100ml na średnie pranie wystarczy.
Druga akceptowalna substancja, to ścinki szarego mydła. Jest to znany od lat sposób prania ubranek, jednak można usłyszeć także opinie o tym, jak mydło zapycha pralki albo pozostawia zacieki. Aby tego uniknąć, można wcześniej zrobić z nich „wodę mydlaną”, zalewając ścinki w proporcji: 50g płatków/1l gorącej wody. Do płukania – płyn z atestem lub ocet.
Trzecia możliwość, zapewne najdelikatniejsza substancja, to orzechy piorące. O ich skuteczności można usłyszeć różne opinie, lecz jeśli obserwujemy u dziecka reakcje alergiczne nawet przy praniu w szarym mydle, to może być ostatnia metoda warta sprawdzenia. Warto wtedy zastanowić się także nad praniem w delikatnych substancjach tych ubrań rodziców, z którymi dziecko ma bezpośredni kontakt.
W wielu rodzinach, ubranka dziecięce prane są razem z ubraniami dla dorosłych i nie skutkuje to reakcją alergiczną. Może to wynikać z oszczędności i niekoniecznie musi być szkodliwe dla dziecka. Decyzja o wspólnym praniu wszystkich ubrań, w środkach „dla dorosłych”, powinna jednak być połączona z dokładną obserwacją skóry dziecka.
Jak prać?
Ubranka najlepiej jest prać zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej, w temperaturze 30-40 stopni. Sposób prania nie różni się znacząco od zasad dla odzieży dorosłych. Również należy osobno prać białe rzeczy, a osobno kolorowe, by cieszyć się ich wyglądem przez dłuższy czas. Jedyną różnicą, jest zalecane wybranie trybu dodatkowego płukania, aby upewnić się co do usunięcia resztek substancji piorącej.
Prasowanie.
Oczywiście zalecane, gdyż wysoka temperatura żelazka pomoże zabić bakterie i roztocza, które przetrwały pranie. Jeśli opieka nad dzieckiem w pierwszych tygodniach życia pozostawi choć trochę wolnego czasu, prasowanie jest oczywiście zalecane, choć w praktyce, mało kto to robi.